ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 18 kwietnia 2025 r. w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę.
Bioasekuracja (Pryszczyca)
Przedstawiamy Państwu Wytyczne dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie. Link znajduje się poniżej
Praktycznu_Przewodnik_Bioasekuracji.
Informacja o Pryszczycy u dzikich zwierząt!
Zapobiegamy pryszczycy i walczymy z wirusem grypy ptaków
Mamy dla Państwa dobre wiadomości. Dzięki wspólnym wysiłkom pozostajemy krajem wolnym od pryszczycy, a od 4 kwietnia nie odnotowano nowych ognisk u naszych południowych sąsiadów. Ponadto, w kwestii wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), Komisja Europejska zaakceptowała krajowe środki walki z chorobą i odstąpiła od wprowadzenia restrykcji przeciwko Polsce – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Uczestniczyli w niej także sekretarz stanu Jacek Czerniak, główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Wojciech Wojtyra.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zapobiegamy-pryszczycy-i-walczymy-z-wirusem-grypy-ptakow
Grypa ptaków w Polsce. Uzgodnienia po negocjacjach z Komisją Europejską
Główny Lekarz Weterynarii jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską (KE) w sprawie sytuacji związanej z występowaniem w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Dokładamy wszelkich starań, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzenienia się wirusa. Główny Lekarz Weterynarii przekazał Komisji Europejskiej 13-punktowy pakiet środków, które mają być niezwłocznie wprowadzone w Polsce. Plan zakłada między innymi zwiększenie obszaru zagrożonego (o dodatkowe 5 km), wydłużenie czasu między zasiedleniem obiektów, zmniejszenie zagęszczenia kurników oraz specjalne zasady dotyczące osób obsługujących.
Poznaj podstawowe zasady bioasekuracji i chroń gospodartwo przed wirusem!








Pryszczyca to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zwierząt.
Pryszczyca to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zwierząt.
To choroba wirusowa, na którą są wrażliwe zwierzęta parzystokopytne, w tym szczególnie bydło, a następnie świnie, owce i kozy.
Zgłoś lekarzowi weterynarii, jeśli zaobserwowałeś u swojego zwierzęcia:Gorączkę
Wysypkę lub pęcherze (w szczególności w okolicach pyska, kończyn i wymion)
Nadmierne ślinienie
Kulawiznę, sztywny chód
Spadek apetytu i mleczności
Nie kupuj zwierząt po tzw. atrakcyjnych cenach i o nieznanym pochodzeniu – to szczególnie ważne!
Pamiętaj, że wspólne działanie to wspólne bezpieczeństwo
Śledź naszą stronę i dowiedz się, jakie działania podejmujemy i jak wspólnie możemy zatrzymać pryszczycę: bit.ly/mrirwpryszczyca
Aktualne informację o Pryszczycy
Ważne informację o Pryszczyce:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/pryszczyca
https://www.wetgiw.gov.pl/main/pryszczyca
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca
Oś czasu PRYSZCZYCA!
Oś czasu Pryszczyca: