Powiatowy Inspektorat Weterynarii
we Włodawie

ul. Suchawska 5, 22-200 Włodawa
aaaaa
Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Włodawie

Pryszczyca – aktualizacja komunikatu MRiRW na 23 kwietnia 2025 r.

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP – najważniejsze informacje:

  1. W Polsce nie stwierdzono przypadków pryszczycy i nie ma podejrzeń ws. ewentualnego wystąpienia tej choroby. Nadal stabilna jest też sytuacja na Słowacji (od 4 kwietnia br. nie odnotowano tam żadnych nowych ognisk wirusa pryszczycy).
     
  2. Na Węgrzech, po kolejnym ognisku choroby, potwierdzonym 17 kwietnia br. władze weterynaryjne wprowadziły środki kwarantanny i ustanowiły 10 – kilometrowy obszar objęty ograniczeniami wokół nowego ogniska pryszczycy obejmujący 3 -kilometrowy obszar zapowietrzony  oraz 7-kilometrowy obszar zagrożony. Aktualnie w potwierdzonym ognisku (powiat Győr-Moson-Sopron) zakończono zabicie zwierząt i skierowano do utylizacji, co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wysoce zaraźliwego wirusa. W wyniku identyfikacji i śledzenia potencjalnych gospodarstw kontaktowych prawdopodobne jest rozszerzanie aktualnych stref ochronnych.
     
  3. W Polsce (w trybie nieprzerwanym) prowadzone są kompleksowe działania prewencyjne, których celem jest zablokowanie ewentualnej transmisji wirusa na terytorium kraju. Najważniejszymi elementami tych działań są:

Pełny dostęp do najważniejszych (rzetelnych i sprawdzonych) informacji nt. pryszczycy możliwy jest poprzez specjalnie utworzoną stronę MRIRW  https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.
Serwis zawiera najważniejsze informacje i komunikaty Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRIRW; odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz najbardziej jaskrawe przykłady dezinformacji pojawiające się w przestrzeni publicznej. Na stronie dostępne są do pobrania również wszystkie materiały informacyjne (zachęcamy do zapoznania się z nowym materiałem na temat bioasekuracji pt.: „Praktyczny przewodnik bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie”.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 18 kwietnia 2025 r. w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę.

Bioasekuracja (Pryszczyca)

Przedstawiamy Państwu Wytyczne dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie. Link znajduje się poniżej

Praktycznu_Przewodnik_Bioasekuracji.

Informacja o Pryszczycy u dzikich zwierząt!

Zapobiegamy pryszczycy i walczymy z wirusem grypy ptaków

Mamy dla Państwa dobre wiadomości. Dzięki wspólnym wysiłkom pozostajemy krajem wolnym od pryszczycy, a od 4 kwietnia nie odnotowano nowych ognisk u naszych południowych sąsiadów. Ponadto, w kwestii wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), Komisja Europejska zaakceptowała krajowe środki walki z chorobą i odstąpiła od wprowadzenia restrykcji przeciwko Polsce – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Uczestniczyli w niej także sekretarz stanu Jacek Czerniak, główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Wojciech Wojtyra.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zapobiegamy-pryszczycy-i-walczymy-z-wirusem-grypy-ptakow

Grypa ptaków w Polsce. Uzgodnienia po negocjacjach z Komisją Europejską

Główny Lekarz Weterynarii jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską (KE) w sprawie sytuacji związanej z występowaniem w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Dokładamy wszelkich starań, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzenienia się wirusa. Główny Lekarz Weterynarii przekazał Komisji Europejskiej 13-punktowy pakiet środków, które mają być niezwłocznie wprowadzone w Polsce. Plan zakłada między innymi zwiększenie obszaru zagrożonego (o dodatkowe 5 km), wydłużenie czasu między zasiedleniem obiektów, zmniejszenie zagęszczenia kurników oraz specjalne zasady dotyczące osób obsługujących. 

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/grypa-ptakow-w-polsce-uzgodnienia-po-negocjacjach-z-komisja-europejska?fbclid=IwY2xjawJu2RRleHRuA2FlbQIxMAABHiZtcZmjEXrC0vt_HY7yQtZkzqTHmb6mdgDJbxmu0Xw97rTQDQi_ZFiSVAQR_aem_E-KQzXm9_o3WigKsPT6T9g

Poznaj podstawowe zasady bioasekuracji i chroń gospodartwo przed wirusem!

Poznaj podstawowe zasady bioasekuracji i chroń gospodartwo przed wirusem! ??
Pryszczyca to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób parzystokopytnych. ?
?️ Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa:
? Masz podejrzenie pryszczycy?
Działaj natychmiast – zawiadom Powiatowy Inspektorat Weterynarii.
? Pobierz i udostępnij plakat informacyjny – znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze zasady bioasekuracji:
 
?️ Możesz go też wydrukować i powiesić w widocznym miejscu w gospodarstwie!
 

Pryszczyca to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zwierząt.

Pryszczyca to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zwierząt.
To choroba wirusowa, na którą są wrażliwe zwierzęta parzystokopytne, w tym szczególnie bydło, a następnie świnie, owce i kozy.
Zgłoś lekarzowi weterynarii, jeśli zaobserwowałeś u swojego zwierzęcia:

?Gorączkę
?Wysypkę lub pęcherze (w szczególności w okolicach pyska, kończyn i wymion)
?Nadmierne ślinienie
?Kulawiznę, sztywny chód
?Spadek apetytu i mleczności

Nie kupuj zwierząt po tzw. atrakcyjnych cenach i o nieznanym pochodzeniu – to szczególnie ważne!
Pamiętaj, że wspólne działanie to wspólne bezpieczeństwo

Śledź naszą stronę i dowiedz się, jakie działania podejmujemy i jak wspólnie możemy zatrzymać pryszczycę: ? bit.ly/mrirwpryszczyca

Aktualne informację o Pryszczycy

Ważne informację o Pryszczyce:

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/pryszczyca

https://www.wetgiw.gov.pl/main/pryszczyca

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca--aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-dzien-10-kwietnia-2025-r

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca

https://food.ec.europa.eu/animals/animal-diseases/diseases-and-control-measures/foot-and-mouth-disease_en

 

Oś czasu PRYSZCZYCA!

Oś czasu Pryszczyca:

Pryszczyca FMD

Informacje o pryszczycy!

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 21 marca 2025 r. w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę.

1