Powiatowy Inspektorat Weterynarii
we Włodawie

ul. Suchawska 5, 22-200 Włodawa
aaaaa
Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Włodawie

Przewodnik poświęcony rzekomemu pomorowi drobiu (ND)

Rzekomy pomór drobiu (ang. Newcastle disease, ND) stanowi ogólnoświatowy problem dla branży drobiarskiej, powodując ogromne straty ekonomiczne w chowie i hodowli drobiu, co przekłada się na produkcję jaj i mięsa drobiowego.

ND jest wysoce zakaźną chorobą ptaków wywoływaną przez Orthoavulovirus javaense (OAV-J) a jego zjadliwe szczepy podlegają obowiązkowi zwalczania. Wirus choroby Newcastle wcześniej klasyfikowany był jako paramyksowirus ptaków serotypu 1 (ang. avian paramyxovirus serotype 1,APMV-1). Jest to wirus RNA, który należy do rodzaju Orthoavulavirus z rodziny Paramyxoviridae.

Na podstawie objawów klinicznych, stwierdzanych u zakażonych kurcząt, wśród szczepów APMV-1 wyodrębniono pięć patotypów.

 
źródło : Przewodnik_Rzekomy_Pomór_Drobiu.
 

DODATKOWA AKCJA SZCZEPIEŃ LISÓW PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE: 27-29 czerwca 2025 r.

ASF. Okres letni to wzrost ryzyka transmisji wirusa.

ROZPORZĄDZENIE NR 3/2025 POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII WE WŁODAWIE w sprawie uchylenia rozporządzenia w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u dzikich ptaków na terenie powiatu włodawskiego.

Apel do hodowców owiec!

Czym Jest Afrykański Pomór Świń? (ASF)

ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 25 kwietnia 2025 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu

Pryszczyca – aktualizacja komunikatu MRiRW na 23 kwietnia 2025 r.

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP – najważniejsze informacje:

  1. W Polsce nie stwierdzono przypadków pryszczycy i nie ma podejrzeń ws. ewentualnego wystąpienia tej choroby. Nadal stabilna jest też sytuacja na Słowacji (od 4 kwietnia br. nie odnotowano tam żadnych nowych ognisk wirusa pryszczycy).
     
  2. Na Węgrzech, po kolejnym ognisku choroby, potwierdzonym 17 kwietnia br. władze weterynaryjne wprowadziły środki kwarantanny i ustanowiły 10 – kilometrowy obszar objęty ograniczeniami wokół nowego ogniska pryszczycy obejmujący 3 -kilometrowy obszar zapowietrzony  oraz 7-kilometrowy obszar zagrożony. Aktualnie w potwierdzonym ognisku (powiat Győr-Moson-Sopron) zakończono zabicie zwierząt i skierowano do utylizacji, co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wysoce zaraźliwego wirusa. W wyniku identyfikacji i śledzenia potencjalnych gospodarstw kontaktowych prawdopodobne jest rozszerzanie aktualnych stref ochronnych.
     
  3. W Polsce (w trybie nieprzerwanym) prowadzone są kompleksowe działania prewencyjne, których celem jest zablokowanie ewentualnej transmisji wirusa na terytorium kraju. Najważniejszymi elementami tych działań są:

Pełny dostęp do najważniejszych (rzetelnych i sprawdzonych) informacji nt. pryszczycy możliwy jest poprzez specjalnie utworzoną stronę MRIRW  https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.
Serwis zawiera najważniejsze informacje i komunikaty Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRIRW; odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz najbardziej jaskrawe przykłady dezinformacji pojawiające się w przestrzeni publicznej. Na stronie dostępne są do pobrania również wszystkie materiały informacyjne (zachęcamy do zapoznania się z nowym materiałem na temat bioasekuracji pt.: „Praktyczny przewodnik bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie”.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 18 kwietnia 2025 r. w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę.

Bioasekuracja (Pryszczyca)

Przedstawiamy Państwu Wytyczne dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie. Link znajduje się poniżej

Praktycznu_Przewodnik_Bioasekuracji.

Informacja o Pryszczycy u dzikich zwierząt!

Zapobiegamy pryszczycy i walczymy z wirusem grypy ptaków

Mamy dla Państwa dobre wiadomości. Dzięki wspólnym wysiłkom pozostajemy krajem wolnym od pryszczycy, a od 4 kwietnia nie odnotowano nowych ognisk u naszych południowych sąsiadów. Ponadto, w kwestii wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), Komisja Europejska zaakceptowała krajowe środki walki z chorobą i odstąpiła od wprowadzenia restrykcji przeciwko Polsce – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Uczestniczyli w niej także sekretarz stanu Jacek Czerniak, główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Wojciech Wojtyra.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zapobiegamy-pryszczycy-i-walczymy-z-wirusem-grypy-ptakow

Grypa ptaków w Polsce. Uzgodnienia po negocjacjach z Komisją Europejską

Główny Lekarz Weterynarii jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską (KE) w sprawie sytuacji związanej z występowaniem w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Dokładamy wszelkich starań, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzenienia się wirusa. Główny Lekarz Weterynarii przekazał Komisji Europejskiej 13-punktowy pakiet środków, które mają być niezwłocznie wprowadzone w Polsce. Plan zakłada między innymi zwiększenie obszaru zagrożonego (o dodatkowe 5 km), wydłużenie czasu między zasiedleniem obiektów, zmniejszenie zagęszczenia kurników oraz specjalne zasady dotyczące osób obsługujących. 

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/grypa-ptakow-w-polsce-uzgodnienia-po-negocjacjach-z-komisja-europejska?fbclid=IwY2xjawJu2RRleHRuA2FlbQIxMAABHiZtcZmjEXrC0vt_HY7yQtZkzqTHmb6mdgDJbxmu0Xw97rTQDQi_ZFiSVAQR_aem_E-KQzXm9_o3WigKsPT6T9g

1