Powiatowy Inspektorat Weterynarii
we Włodawie

ul. Suchawska 5, 22-200 Włodawa
aaaaa
Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Włodawie

ROZPORZĄDZENIE nr 26 Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów lubelskiego i lubartowskiego

Przewodnik poświęcony rzekomemu pomorowi drobiu (ND)

Rzekomy pomór drobiu (ang. Newcastle disease, ND) stanowi ogólnoświatowy problem dla branży drobiarskiej, powodując ogromne straty ekonomiczne w chowie i hodowli drobiu, co przekłada się na produkcję jaj i mięsa drobiowego.

ND jest wysoce zakaźną chorobą ptaków wywoływaną przez Orthoavulovirus javaense (OAV-J) a jego zjadliwe szczepy podlegają obowiązkowi zwalczania. Wirus choroby Newcastle wcześniej klasyfikowany był jako paramyksowirus ptaków serotypu 1 (ang. avian paramyxovirus serotype 1,APMV-1). Jest to wirus RNA, który należy do rodzaju Orthoavulavirus z rodziny Paramyxoviridae.

Na podstawie objawów klinicznych, stwierdzanych u zakażonych kurcząt, wśród szczepów APMV-1 wyodrębniono pięć patotypów.

 
źródło : Przewodnik_Rzekomy_Pomór_Drobiu.
 

DODATKOWA AKCJA SZCZEPIEŃ LISÓW PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE: 27-29 czerwca 2025 r.

ASF. Okres letni to wzrost ryzyka transmisji wirusa.

ROZPORZĄDZENIE NR 3/2025 POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII WE WŁODAWIE w sprawie uchylenia rozporządzenia w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u dzikich ptaków na terenie powiatu włodawskiego.

Apel do hodowców owiec!

Czym Jest Afrykański Pomór Świń? (ASF)

ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 25 kwietnia 2025 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu

Pryszczyca – aktualizacja komunikatu MRiRW na 23 kwietnia 2025 r.

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP – najważniejsze informacje:

  1. W Polsce nie stwierdzono przypadków pryszczycy i nie ma podejrzeń ws. ewentualnego wystąpienia tej choroby. Nadal stabilna jest też sytuacja na Słowacji (od 4 kwietnia br. nie odnotowano tam żadnych nowych ognisk wirusa pryszczycy).
     
  2. Na Węgrzech, po kolejnym ognisku choroby, potwierdzonym 17 kwietnia br. władze weterynaryjne wprowadziły środki kwarantanny i ustanowiły 10 – kilometrowy obszar objęty ograniczeniami wokół nowego ogniska pryszczycy obejmujący 3 -kilometrowy obszar zapowietrzony  oraz 7-kilometrowy obszar zagrożony. Aktualnie w potwierdzonym ognisku (powiat Győr-Moson-Sopron) zakończono zabicie zwierząt i skierowano do utylizacji, co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wysoce zaraźliwego wirusa. W wyniku identyfikacji i śledzenia potencjalnych gospodarstw kontaktowych prawdopodobne jest rozszerzanie aktualnych stref ochronnych.
     
  3. W Polsce (w trybie nieprzerwanym) prowadzone są kompleksowe działania prewencyjne, których celem jest zablokowanie ewentualnej transmisji wirusa na terytorium kraju. Najważniejszymi elementami tych działań są:

Pełny dostęp do najważniejszych (rzetelnych i sprawdzonych) informacji nt. pryszczycy możliwy jest poprzez specjalnie utworzoną stronę MRIRW  https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.
Serwis zawiera najważniejsze informacje i komunikaty Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRIRW; odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz najbardziej jaskrawe przykłady dezinformacji pojawiające się w przestrzeni publicznej. Na stronie dostępne są do pobrania również wszystkie materiały informacyjne (zachęcamy do zapoznania się z nowym materiałem na temat bioasekuracji pt.: „Praktyczny przewodnik bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie”.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 18 kwietnia 2025 r. w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę.

Bioasekuracja (Pryszczyca)

Przedstawiamy Państwu Wytyczne dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie. Link znajduje się poniżej

Praktycznu_Przewodnik_Bioasekuracji.

Informacja o Pryszczycy u dzikich zwierząt!

Zapobiegamy pryszczycy i walczymy z wirusem grypy ptaków

Mamy dla Państwa dobre wiadomości. Dzięki wspólnym wysiłkom pozostajemy krajem wolnym od pryszczycy, a od 4 kwietnia nie odnotowano nowych ognisk u naszych południowych sąsiadów. Ponadto, w kwestii wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), Komisja Europejska zaakceptowała krajowe środki walki z chorobą i odstąpiła od wprowadzenia restrykcji przeciwko Polsce – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Uczestniczyli w niej także sekretarz stanu Jacek Czerniak, główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Wojciech Wojtyra.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zapobiegamy-pryszczycy-i-walczymy-z-wirusem-grypy-ptakow

1